A júliusi szállításra szóló kakaó határidős ügyletek ára 2024. április 19-én rekordmagasságot ért el, napközben 12 ezer dollár fölé emelkedett tonnánként. Eközben az első 10 ezer dolláros lélektani küszöböt március végén lépte át a kakaó. Az áprilisi csúcsok után azonban az ár visszaesett, és június elején tonnánként 9 300 USD körül állt. Az idei év eleje óta tehát meredek emelkedésnek indult, hat hónap alatt csaknem 170 százalékot erősödött.
Hasonlításképpen: a jelenlegi mellett az utolsó történelmi csúcsot csaknem 47 évvel ezelőtt érték el, amikor a csemege ára meghaladta a tonnánkénti több mint 5 ezer dolláros értékelést. *
A kakaó határidős ügyletek áralakulása az elmúlt 5 évben (Forrás: Tradingeconomics.com)*
A drága kakaó egyenlő drága csokoládéval
A kakaóárak emelkedésének közvetlen hatását nemcsak a csokoládégyártók, hanem végső soron a fogyasztók is megérzik. Mivel az alapanyag ára folyamatosan emelkedik, a legtöbb gyártó, például a Lindt & Spruengli és a Hershey már bejelentette, hogy kiigazítja termékei árcéduláját, mivel a vállalatok költségeinek mintegy 20 százaléka a kakaóhoz kapcsolódik. Március óta mintegy 10 százalékkal fizetünk többet a boltokban a csokoládés finomságokért, és az árak már egy éve folyamatosan emelkednek. A jelenlegi tendenciát megerősíti a Circana március végi amerikai piaci felmérése, amely szerint 13 hét alatt 1,8 százalékkal csökkent a kereslet az amerikai piacon, miközben a rágcsálnivalók ára több mint 6 százalékkal emelkedett. Lényeges azonban megjegyezni, hogy a termelők általában jó előre megvásárolják a nyersanyagot, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi rekord kakaóárak a tőzsdén még hónapokig nem fognak teljes mértékben megjelenni a vevők számára az árakban.
Ha az édességpiac az eddigi módon reagál a kakaó áremelkedésére, és a kereslet viszonylag stabil marad, ez azt jelenti, hogy a csokoládéárak az év végére megduplázódhatnak. [1]
Az okok változatosak és összetettek
Az erdőirtás problémája
Az erdőirtás és a szabályozás is szerepet játszik az áremelkedésben. A Világgazdasági Fórum szerint Ghána 94 százalékát, Elefántcsontpart pedig 80 százalékát veszítette el erdeinek az erdőirtás miatt, ennek egyharmada a kakaóültetvényeknek és azok terjeszkedésének tudható be. Az említett tényezők és a fenntarthatóságra való jelenlegi törekvés miatt az Európai Unió erdőirtás elleni rendeletet léptetett életbe, amely előírja, hogy az árukat erdőirtástól mentes területekről kell importálni. A thecocoapost.com szerint a ghánai csempészet vagy illegális aranybányászat is negatív hatásokkal jár. Végül, de nem utolsósorban nem szabad megfeledkeznünk a pénzügyi aspektusról sem, például a kormányok által a gazdák számára megállapított árakról, akik végül nem profitálnak a jelenlegi helyzetből, és helyette más növények, például gumi termesztésére térnek át. A gazdák pénzügyi helyzetének javítása érdekében a Nestlé például úgy döntött, hogy 132 millió dollárt fektet be a következő öt évben.
A latin-amerikai alternatíva
A latin-amerikai alternatíva
Az afrikai kakaó alternatívája lehet a Brazília és Ecuador növekvő termelése. A Nemzetközi Kakaószervezet (ICCO) termelésnövekedésre vonatkozó adatai szerint Ecuador önmagában még Ghánát is megelőzheti. Az elmúlt két évben az ecuadori termelés növekedett, de ugyanez nem mondható el Ghánáról. A beruházásoknak, a jobb mezőgazdasági környezetnek és a megfelelő termesztési körülményeknek köszönhetően mindkét dél-amerikai ország fenntartható és etikus forrásból származó kakaót kínálhat a világpiacnak, a minőségellenőrzés iránti elkötelezettséggel, amely összhangban van a fent említett uniós szabályozással is. Így működik a kolumbiai Moxe csokoládégyártó is, amely a társadalmi felelősségvállalásra összpontosít a termelésben, őshonos fajokból származó babot használ biofeldolgozással, és táplálóbb csokoládékat állít elő, mint versenytársai iparilag feldolgozott termékei.
Végezetül a kakaó árának emelkedése megváltoztatja az iparág arculatát, ami a fogyasztókra is hatással van. Tekintettel az érintett tényezők számára és összetettségére, az árak erőteljes emelkedése kiemeli az áru globális piacának összetettségét. Bár a latin-amerikai alternatívák reményt adnak a jövőbeli stabilitásra, hatásuk nem azonnali, így lehetséges, hogy a közeljövőben ellátási hiányt, de egyúttal drágább nyersanyagot is láthatunk, ami miatt a csokoládé egy időre ismét "luxusáruvá" válhat.
Olivia Lacenova, a Wonderinterest Trading Ltd. vezető elemzője.
* A múltbeli teljesítmény nem garancia a jövőbeli eredményekre.
[1] A jövőre vonatkozó kijelentések feltételezéseken és jelenlegi várakozásokon alapulnak, amelyek pontatlanok lehetnek, illetve a jelenlegi gazdasági környezeten, amely változhat. Az ilyen kijelentések nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. Olyan kockázatokat és egyéb bizonytalanságokat rejtenek magukban, amelyeket nehéz megjósolni. Az eredmények lényegesen eltérhetnek a jövőre vonatkozó kijelentésekben kifejezett vagy feltételezett eredményektől.