Cena terminskih pogodb na kakav z julijsko dobavo je 19. aprila 2024 dosegla rekordno vrednost in se čez dan povzpela na več kot 12 tisoč USD na metrično tono. Prvo psihološko mejo 10 tisoč ameriških dolarjev je kakav medtem presegel konec marca. Po aprilskem vrhu pa je cena padla in v začetku junija znašala približno 9 300 USD na metrično tono. Od začetka letošnjega leta je tako zabeležila strmo rast in v šestih mesecih pridobila skoraj 170 odstotkov.
Primerjalno je bil zadnji zgodovinski vrh, poleg trenutnega, dosežen pred skoraj 47 leti, ko je cena delikatese presegla vrednotenje več kot 5.000 USD na tono. *
Razvoj cen terminskih pogodb na kakav v zadnjih petih letih (Vir: Tradingeconomics.com)*
Če se bo trg slaščic na povišanje cen kakava odzval kot doslej in bo povpraševanje ostalo razmeroma stabilno, to pomeni, da bi se lahko cene čokolade do konca leta podvojile. [1]
Razlogi so različni in kompleksni
Problem krčenja gozdov
K zvišanju cen prispevata tudi krčenje gozdov in predpisi. Po podatkih Svetovnega gospodarskega foruma je Gana zaradi krčenja izgubila 94 odstotkov, Slonokoščena obala pa 80 odstotkov svojih gozdov, od tega tretjino zaradi nasadov kakava in njihovega širjenja. Zaradi omenjenih dejavnikov in sedanjega prizadevanja za trajnost je Evropska unija sprejela uredbo proti krčenju gozdov, ki določa, da je treba blago uvažati z območij brez krčenja gozdov. Po podatkih thecocoapost.com ima negativne učinke tudi tihotapljenje ali nezakonito pridobivanje zlata v Gani. Nenazadnje ne smemo pozabiti na finančni vidik, kot so cene, ki jih določajo vlade za kmete, ki na koncu nimajo koristi od trenutnih razmer in se namesto tega preusmerijo v gojenje drugih poljščin, kot je guma. Za izboljšanje finančnega položaja kmetov se je Nestlé na primer odločil, da bo v naslednjih petih letih vložil 132 milijonov USD.
Latinskoameriška alternativa
Latinskoameriška alternativa
Anternativa afriškemu kakavu bi lahko bila vse večja proizvodnja iz Brazilije in Ekvadorja. Glede na podatke Mednarodne organizacije za kakav (ICCO) o rasti proizvodnje v tej državi bi lahko Ekvador sam prehitel celo Gano. V zadnjih dveh letih je ekvadorska proizvodnja rasla, kar pa ne velja za Gano. Zaradi naložb, boljšega kmetijskega okolja in primernih pridelovalnih pogojev lahko obe južnoameriški državi svetovnemu trgu ponudita kakav iz trajnostnih in etičnih virov ter z zavezanostjo nadzoru kakovosti, kar je tudi v skladu z zgoraj omenjeno uredbo EU. Tako deluje tudi kolumbijski proizvajalec čokolade Moxe, ki se pri svoji proizvodnji osredotoča na družbeno odgovornost, uporablja zrna avtohtonih vrst z ekološko predelavo in proizvaja bolj hranljive čokolade od industrijsko predelanih izdelkov svojih konkurentov.
Zaključimo lahko, da rast cen kakava spreminja podobo industrije, kar vpliva tudi na potrošnike. Glede na število in zapletenost vpletenih dejavnikov močno zvišanje cen poudarja zapletenost svetovnega trga tega blaga. Alternativni viri iz Latinske Amerike sicer dajejo upanje za prihodnjo stabilnost, vendar njihov vpliv ni takojšen, zato je mogoče, da bomo v bližnji prihodnosti priča pomanjkanju dobave, pa tudi dražji surovini, zaradi katere bi lahko čokolada za nekaj časa spet postala bolj "luksuzno" blago.
Olivia Lacenova, glavna analitičarka družbe Wonderinterest Trading Ltd.
* Pretekli rezultati niso zagotovilo za prihodnje rezultate.
[1] V prihodnost usmerjene izjave temeljijo na predpostavkah in trenutnih pričakovanjih, ki so lahko netočna, ali na trenutnem gospodarskem okolju, ki se lahko spremeni. Takšne izjave niso jamstvo za prihodnjo uspešnost. Vključujejo tveganja in druge negotovosti, ki jih je težko predvideti. Rezultati se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi ali nakazani v izjavah, usmerjenih v prihodnost.