Áremelések
A Lufthansa (LHA) bejelentette a környezetvédelmi költségfelár (ECS) bevezetését, amellyel az új uniós szabályozási szabályokból eredő többletköltségeket próbálja fedezni. A légitársaság hivatalos közleménye szerint a pótdíj az EU országaiból, köztük az Egyesült Királyságból, Norvégiából és Svájcból 2024. június 26-tól vásárolt, 2025. január 1-jétől induló járatokra vonatkozik. A pótdíj mértéke az útvonaltól és a viteldíjtól függ, a rövid és középtávú járatokon 5 és 7 euró közötti összegbe kerül. A hosszú távú járatok esetében az utasok 18 és 36 euró közötti összeget fizetnek többet a business osztályon és 72 euróval többet az első osztályon. A rendelet a Deutsche Lufthansa szinte valamennyi leányvállalatára vonatkozik, az Eurowings kivételével. A Reuters szerint Carsten Spohr, a Lufthansa vezérigazgatója már korábban figyelmeztetett, hogy a célok elérése kihívást jelent majd, és az utasok számára magasabb árakban fog megmutatkozni. A jelenlegi viteldíj-pótdíjon kívül további emelések nem várhatóak.
Ennek oka a szabályozás
A Lufthansa a jelentésében kifejti, hogy a pótdíj a jövő év elejétől érvényes, a fenntartható légiüzemanyag-kvótákra (SAF) vonatkozó új követelmények költségeinek fedezésére szolgál. Az Európai Unió "Fit for 55" programja keretében a SAF-követelmények előírják, hogy a repülőtereken a 2025-ös 2 százalékról 2050-re 70 százalékra kell növelni a SAF arányát. Az új előírások csatlakoznak más meglévő előírásokhoz, amelyeknek a fuvarozóknak meg kell felelniük, például az EU kibocsátáskereskedelmi rendszeréhez (EU ETS) és a nemzetközi légi közlekedés szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési rendszeréhez (CORSIA). Az EU ETS a légiközlekedés szén-dioxid-kibocsátását a tanúsítványok kereskedelmén keresztül szabályozza, míg a CORSIA a nemzetközi légiközlekedés szén-dioxid-kibocsátását a tanúsítványok megvásárlásával ellensúlyozza, ami a 2024-2035 közötti időszakban a 2019. évi kibocsátások 85 százalékát tenné ki.
Különböző álláspontok
Az Air France-KLM (AF) hasonló álláspontot képvisel az üzemanyag-szabályozással kapcsolatban, és még 2022 januárjában 4 és 12 euró közötti felárat vezetett be. A Reuters szerint azonban a légitársaság más, potenciálisan magasabb díjakkal járó intézkedéseket is fontolgat. Az Air France-KLM szóvivője a hírügynökségnek elmondta, hogy a pótdíj minden Európán kívüli járatra is vonatkozna, hogy a költségeket átlátható módon fedezzék. A díjakat a szingapúri kormány is bevezette az év elején. Ezzel ellentétes álláspontot képviselnek a brit fapados légitársaságok, az easyJet (EZJ) és a Wizz Air (WIZZ), amelyek nem terveznek hasonló intézkedéseket. Az easyJet a fenntarthatósági erőfeszítései részeként a hidrogéntechnológiára összpontosít, míg a Wizz Air arra kéri a kormányokat, hogy a légitársaságok pénzügyi támogatására összpontosítsanak, hogy az ne érintse az utasokat. Az amerikai United Airlines (UAL) és a Southwest (LUV) is további felárak nélkül repülhet. Annak ellenére, hogy egyes társaságok úgy döntöttek, nem terhelik az utasokat, a szakértők hajlanak arra, hogy a későbbiekben más légitársaságok is csatlakoznak a Lufthansához.
Befektetés a zöldebb jövőbe
A Lufthansa már évek óta nagy összegeket fektet be a zöldebb jövőbe azzal a céllal, hogy csökkentse a széndioxid-kibocsátást, és 2050-re elérje a nulla kibocsátást. Ez az SBTi (Science Based Targets Initiative) által megerősített cél a Lufthansa-t az első európai légitársasággá teszi, amely a 2015-ös párizsi klímaegyezmény céljaival összhangban álló, tudományosan megalapozott CO2-csökkentési céllal rendelkezik. További kezdeményezések közé tartozik a régebbi típusokhoz képest 30 százalékkal kevesebb üzemanyagot fogyasztó repülőgépek használata, a légiforgalmi irányítás és az üzemanyag-hatékonyság javítása, valamint a fenntartható módon előállított élelmiszerek környezetbarát csomagolásban történő kínálása. Emellett a légitársaság az európai és észak-afrikai járatokra vonatkozó zöld viteldíjak révén lehetőséget biztosít az utasoknak, hogy részt vegyenek a fenntarthatósági erőfeszítésekben. Támogatja továbbá a SAF és a kapcsolódó technológiák terén végzett kutatást és fejlesztést, és mesterséges intelligenciát alkalmaz az éghajlatkutatás javítására, valamint az éghajlati és légköri modellek fejlesztésére.
A fellépések elmaradnak
Bár a járványos időszak után egy ideje újra teljes lendülettel folyik a repülés, ez nem tükröződött túlságosan pozitívan a vállalat részvényeire. A vállalat tőzsdei értéke jelenleg a 2022. novemberi történelmi mélypontok közelében mozog, amikor részvényenként 5,42 eurón állt. A 2019 novemberében elért 5 éves csúcshoz képest ez több mint 68 százalékos csökkenést jelent. A részvény viszonylag volatilis időszakon ment keresztül, tavaly márciusban és áprilisban rövid időre átlépte a 10 eurós részvényenkénti szintet, 2024. június 26-án pedig 5,69 eurón állt az értéke.* A vállalat piaci kapitalizációja 7,28 milliárd dollár (6,81 milliárd euró) volt, ami több mint 31 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest a Companiesmarketcap.com szerint.* A vállalat piaci kapitalizációja 7,28 milliárd dollár (6,81 milliárd euró) volt, ami több mint 31 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest.
A Lufthansa részvényárfolyamának alakulása az elmúlt 5 évben (Forrás: Tradingeconomics.com)*
Olivia Lacenova, a Wonderinterest Trading Ltd. vezető elemzője.
* A múltbeli teljesítmény nem garancia a jövőbeli eredményekre.